Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne

Nie oczekuj, że produkt wysoko przetworzony o sztucznym smaku jabłkowym będzie tak zdrowy, jak wyhodowane ekologicznie jabłko. Podobnie jest z kosmetykami. Kosmetyk wykonane z produktów sztucznych i syntetycznych, a nawet mocno przetworzonych składników naturalnych, nie jest dobry dla skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. Naturalne, nietoksyczne kosmetyki organiczne stanowią patent na zdrowe piękno.

kosmetyki naturalneSkładniki syntetyczne są nie tylko szkodliwe dla ludzi i środowiska, ale faktycznie są mniej skuteczne niż składniki naturalne i ekologiczne. Czyste składniki z natury współdziałają razem ze skórą w celu poprawy jej zdrowia i regeneracji.

Co to są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne są wykonane ze składników roślinnych, minerałów i niektórych składników pochodzenia zwierzęcego, nieprzetworzonych lub przetworzonych za pomocą innych składników naturalnych. Czyste, naturalne składniki są minimalnie przetworzone w celu zachowania naturalnych korzyści, jakie dany składnik posiada. Przyjmuje się, że kosmetykiem naturalnym jest produkt zawierający 95% składników pochodzenia naturalnego.

Chociaż nie istnieje żadna prawna definicja pojęcia „kosmetyki naturalne”, warto szukać produktów ekologicznych z certyfikatem BDIH. BDIH jest znakiem niemieckiej jednostki certyfikującej o niezwykle surowych normach dotyczących składników kosmetycznych, pakowania i produkcji kosmetyków.

Etykieta BDIH gwarantuje, że:

BDIH

  • w produkcji wykorzystano roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów,
  • kosmetyków nie testowano na zwierzętach,
  • zastosowano tylko naturalne konserwanty,
  • nie stosowano składników modyfikowanych genetycznie (GMO),
  • opakowanie całkowicie podlega recyklingowi.

kosmetyki ekologiczneCo to są kosmetyki ekologiczne?
Składniki organiczne są hodowane i produkowane zgodnie z surowymi normami pod ścisłą kontrolą – takie same normy ekologiczne, które mają zastosowanie do żywności z weryfikacją osób trzecich. Te normy ekologiczne zabraniają stosowania syntetycznych pestycydów, nawozów sztucznych, osadów ściekowych lub GMO. Prawdziwie ekologiczne produkty posiadają etykietkę „Certified Organic”. Jednak w wielu przypadkach wymóg zastosowania 95% składników organicznych jest niemożliwy do spełnienia w celu uzyskania urzędowej pieczęci ekologicznej. Na przykład naturalne filtry przeciwsłoneczne zwykle wymagają ponad 10% masy dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Jeśli kosmetyk zawiera minerały, takie jak dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika lub tlenek żelaza, które są wykorzystywane w celu nadania odpowiedniego odcienia, minerały te przekraczają 5% dopuszczalnych składników nieekologicznych. Jest to znacząca różnica pomiędzy kosmetykiem naturalnym a kosmetykiem ekologicznym, organicznym.

Choć BDIH to kosmetyki naturalne, to certyfikat wymaga od producentów używania składników organicznych w miarę możliwości (jeśli są dostępne w wystarczającej ilości i jakości). BDIH jest odpowiedzialne za stworzenie pierwszej na świecie certyfikacji ekologicznej pielęgnacji ciała.

Co z konserwantami?
Konserwanty odgrywają bardzo ważną rolę dla bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyków naturalnych i organicznych. Bez solidnej metody ochrony niektórych składników kosmetycznych, może wystąpić szybki rozwój szkodliwych bakterii w kosmetyku. Kosmetyki nie muszą jednak posiadać konserwantów syntetycznych, aby były skuteczne. Istnieje wiele bezpiecznych metod konserwacji stosowanych w kosmetykach naturalnych. Szczelne opakowania, alkohole roślinne oraz niektóre zioła i olejki eteryczne zapobiegają rozwojowi bakterii.

Przyjrzyjmy się przykładowi parabenów. Parabeny są syntetycznymi konserwantami, które naukowcy podejrzewają o wnikanie do krwiobiegu i naśladowanie estrogenów w organizmie. Phenoxyethanol jest półsyntetycznym środkiem konserwującym, który staje się coraz powszechniej używany w kosmetykach naturalnych od czasu, gdy prowadzone badania wykazały zagrożenie parabenów. Chociaż phenoxyethanol jest uważany za bezpieczniejszą alternatywę dla parabenów, badania pokazują, że powoduje szkodliwe oddziaływanie na mózg i układ nerwowy u zwierząt. Dlatego żadne przetwarzane czy półsyntetyczne konserwanty nie zastąpią prawdziwych składników naturalnych.

naturalna pielęgnacjaSkładniki, których należy unikać
Składnik ekologiczny musi spełniać surowe wymogi w zakresie produkcji, ale ekologiczna pielęgnacja skóry nadal może zawierać składniki, które nie są tak zdrowe. Warto poznać, które składniki kosmetyczne są szkodliwe i których najlepiej unikać. Patentem na zdrową pielęgnację naturalną jest stosowanie marek z wykazem pełnej listy składników i przedstawieniem jasnej polityki bezpieczeństwa, z uwzględnieniem które składniki nie są dopuszczone do produkcji kosmetyków.

Zobacz także: Konserwanty w kosmetykach.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne

  1. No właśnie, należy sprawdzać zawartość kosmetyków, które są eko. Z polskich naturalnych kosmetyków, warto zainteresować się np. serią beEco, która posiada certyfikat Ecocert.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s