Kawa zbożowa – zdrowa alternatywa

Kawa jest często nieodłącznym elementem poranka. Pomaga nam się przebudzić i nabrać energii po przebudzeniu. Kawa ma jednak skutki uboczne – zwiększa ciśnienie krwi i podnosi poziom tłuszczów we krwi, wzmożone wydzielanie insuliny przez trzustkę, co obniża poziom cukru we krwi i zakwasza treść żołądka – co sprawia, że niektóre osoby powinny jej unikać. Na szczęście kawa zbożowa stanowi zdrową alternatywę dla zwykłej małej czarnej. Kawa zbożowa nie ma nic wspólnego z ziarnami prawdziwej kawy, bo jest produkowana z palonych ziaren żyta, pszenicy lub jęczmienia, a niekiedy także z mniszka lub cykorii. Jej smak różni się nieco od tradycyjnej kawy, ale kawy zbożowe dostępne dzisiaj na rynku są o niebo lepsze od tych sprzed kilku lat. Kawa zbożowa nie tylko nie szkodzi, ale też ma szereg dobroczynnych działań na nasz organizm.

kawaKawa zbożowa nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą i jej aromatycznymi ziarnami, ale pod względem właściwości zdrowotnych może z nią śmiało konkurować. Kawa zbożowa zawiera cenne witaminy i składniki mineralne (potas, fosfor, magnez, fitoterpeny, fenolokwasy oraz inulinę). Zawiera cenny dla organizmu błonnik, białko, węglowodany, a przy tym nie zawiera tłuszczu. Kawa zbożowa podawana z mlekiem posiada dodatkowe zalety, ponieważ zwiększa przyswajalność wapnia i magnezu przez organizm (kawa tradycyjna sprzyja wypłukiwaniu magnezu). Magnez świetnie obniża poziom stresu i przywraca równowagę psychiczną, a nawet wzmacnia cały układ nerwowy, działa kojąco na nerwy. Picie kawy zbożowej wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga pracę serca, ma wpływ na budowę kości oraz zębów. Natomiast witaminy z grupy B odpowiadają za zdrowy wygląd skóry oraz włosów. Zbożowa jest źródłem przeciwutleniaczy, które odpowiadają za walkę ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie się skóry oraz nowotwory.

zbożekawa zbożowa

Picie kawy zbożowej przyspiesza przemianę materii i ułatwia trawienie. Zbożowa nie zawiera kofeiny, która pobudza organizm, nie pobudza też wydzielania kwasów żołądkowych. Jej picie dietetycy polecają osobom, które się odchudzają oraz mają problemy z żołądkiem. Picie kawy zbożowej sprzyja obniżeniu ilości cholesterolu we krwi. Zawarta w zbożowej inulina wpływa na powstawanie korzystnej dla zdrowia mikroflory jelitowej.

kawa zbożowaKawa zbożowa nie zawiera kofeiny, dzięki czemu może ją pić każdy, także kobiety ciężarne, karmiące czy dzieci. Kawę tradycyjną na zbożową powinni więc zamienić ludzie nerwowi, z nadciśnieniem, nadkwasotą, owrzodzeniem przewodu pokarmowego, z niewydolną śledzioną, wątrobą, nerkami i jelitami. Kawa zbożowa jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy kochają smak kawy, ale muszą zwracać uwagę na własne zdrowie. Jednak kawy zbożowej nie powinny pić osoby uczulone na gluten.

Smakosze kawy zbożowej dobrze wiedzą, że można z niej wyczarować niejedno cudo. Wersja na upały to orzeźwiająca kawa mrożona, podana z kostkami lodu lub z gałkami lodów śmietankowych lodów, natomiast zimą rozgrzeje was zbożowa z gorącą czekoladą. Do kawy zbożowej można dodawać niezliczoną ilość przypraw i ziół, jak np. cynamon, wanilia, miód czy anyż, uzyskując unikalny i orientalny smak.

Kawa zbożowa nie pobudza jednak tak dobrze jak tradycyjna mała czarna.

Kawa zbożowa stała się popularna w czasach realnego socjalizmu, ze względu na problemy związane z importem prawdziwej kawy. Stanowiła wtedy jej znakomity i łatwo dostępny substytut.

Przegląd kaw zbożowych dostępnych na rynku:

kawa inkaINKA Klasyczna
Rodzaj: kawa rozpuszczalna (średnio odżywcza)
Skład: jęczmień, żyto, cykoria, buraki cukrowe (zboża – 72%)
Wartość energetyczna/100 g: 346 kcal; białko: 4,9 g; węglowodany: 81,4 g; tłuszcze: 0,1 g
Opakowanie i cena: 200g/puszka – ok. 9 zł
Uwagi: jest najmniej kaloryczna spośród prezentowanych kaw rozpuszczalnych; w jednej filiżance znajduje się tylko 14 kcal; ma dość słaby aromat, jednak smakiem dorównuje niejednej kawie naturalnej.

ANATOL klasyczna (Delecta)
Rodzaj: kawa ekspresowa (średnio odżywcza)
Skład: cykoria, żyto
Wartość energetyczna/100 g: 2 kcal; białko: <0,3 g; węglowodany: 0,5 g; tłuszcze: 0,0 g
Opakowanie i cena: 147g/35 saszetek – ok. 4 zł
Uwagi: korzeń cykorii zawiera związki goryczkowe, które ułatwiają trawienie. Nie zawiera tłuszczu, ma mało składników odżywczych. Niskokaloryczna. Polecana w diecie odchudzającej.

KUJAWIANKA (Delecta)
Rodzaj: kawa sypana (średnio odżywcza)
Skład: żyto, jęczmień, cykoria, burak cukrowy
Wartość energetyczna/100 g: 3,9 kcal; białko: 0,09 g; węglowodany: 0,87 g; tłuszcze: <0,01 g
Opakowanie i cena: 200 g/kartonik – ok. 2 zł
Uwagi: kujawianka jest całkowicie naturalna, nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani barwników.

CARO (Nestle)
Rodzaj: kawa rozpuszczalna (bardzo odżywcza)
Skład: jęczmień, słód jęczmienny, cykoria, żyto
Wartość energetyczna/100 g: 352 kcal; białko: 5,3 g; węglowodany: 82,6 g; tłuszcze: 0,0g
Opakowanie i cena: 200 g/puszka – ok. 10 zł
Uwagi: nie zawiera tłuszczu, ma za to dużo składników odżywczych, dodatkowo ze słodu jęczmiennego przechodzi do kawy dużo węglowodanów.

PORANNA (Mokate)
Rodzaj: kawa granulowana (bardzo odżywcza)
Skład: jęczmień, żyto
Wartość energetyczna/100 g: 372 kcal; białko: 4,8 g; węglowodany: 75 g; tłuszcze: 0,0 g
Opakowanie i cena: 200 g/słoik – ok. 6 zł
Uwagi: kawa ma słaby aromat, traci go podczas suszenia w wysokiej temperaturze w procesie granulacji, z drugiej jednak strony kawa granulowana znakomicie rozpuszcza się nawet w zimnym mleku.

ZIOŁOWO-ZBOŻOWA EKOLOGICZNA KAWA (Dary Natury)
Rodzaj: kawa sypana (średnio odżywcza)
Skład: żyto, jęczmień, pszenica, owoce głogu i tarniny, korzenie cykorii
podróżnik i wiesiołka dwuletniego
Wartość energetyczna/100 g: brak danych; składniki odżywcze: brak danych
Opakowanie i cena: 100 g/kartonik – 4,50 zł
Uwagi: Kawa ma specyficzny smak, chociaż przy prażeniu zawarta w korzeniu cykorii inulina przemienia się w związek o aromacie przypominającym kawę. Sproszkowane owoce głogu wspomagają pracę serca.

KAWA ORKISZOWA (Bio Harmonie)
Rodzaj: kawa rozpuszczalna (bardzo odżywcza)
Skład: pszenica orkisz z rolnictwa ekologicznego
Wartość energetyczna/100 g: 371 kcal; białko: 7,2 g; węglowodany: 84,6 g; tłuszcze: 0,4g
Opakowanie i cena: 50 g/słoik – ok. 8 zł
Uwagi: Kawa z orkiszu poprawia trawienie i działa lekko przeczyszczająco. Jest korzystna dla mających problemy z przewodem pokarmowym. Kawa ta zawiera najwięcej białka i węglowodanów.

CELINKA (Celiko)
Rodzaj: kawa rozpuszczalna (średnio odżywcza)
Skład: jęczmień, żyto, pszenica
Wartość energetyczna/100g: 365,2 kcal; białko: 5,2 g; węglowodany: 80,5 g; tłuszcze: 0,2 g
Opakowanie i cena: 100 g/torebka stojąca – ok. 4 zł
Uwagi: ziarniaki, czyli owoce pszenicy zawierają duże ilości skrobi oraz najwięcej białka i glutenu ze wszystkich gatunków zbóż.

5 uwag do wpisu “Kawa zbożowa – zdrowa alternatywa

  1. Do kawy zbożowej zraziłem się w szkole średniej, kiedy mieszkałem w internacie. Poili nią nas na śniadanie i uparli się, żeby zawsze podawać ją z mlekiem. No skandal, nienawidzę kawy z mlekiem. Jak raz na jakiś czas trafił się dzbanek czarnej zbożówki byłem szczęśliwy.

    1. Ja do kawy zbożowej zraziłam się w przedszkolu, gdzie podawali prawdziwe paskudztwo ;) na szczęście dzisiejsza zbożówka ma już inny smak. Ale zawsze piję bez mleka. Z mlekiem tylko prawdziwą kawę ;)

  2. Uwielbiam kawę zbożową, zwłaszcza z mlekiem. Jestem uzależniony od kawy zbożowej. Wypijam kilka kubków dziennie tego cudownego napoju.

  3. Ja pokochałam zbożóweczkę i po pewnym czasie zrezygnowałam ze wszystkich innych kaw. Polecam Inkę z błonnikiem ,dobra zarówno z mlekiem jak i bez .

Dodaj komentarz