Zdrowa marihuana?

Konopie indyjskie, nazywane powszechnie marihuaną, były używane jako ziele lecznicze już w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Jednak badania nad ich leczniczymi właściwościami podjęto dopiero niedawno. Zdaniem naukowców, wykorzystanie marihuany w medycynie może być pomocne w leczeniu bólu. Brytyjski dziennik „The Independent” zasugerował, że marihuana może stać się aspiryną XXI wieku. Jednak do jej legalizacji jeszcze długa droga… Przyjrzyjmy się, w jaki sposób to popularne zioło może wpływać na nasze zdrowie.

marihuanaDziś marihuana jest najczęściej spożywanym i najpopularniejszym narkotykiem. Jak wynika z szacunków WHO, na całym świecie jest około 150 mln ludzi, którzy palą marihuanę. Współcześnie wiele badań potwierdza lecznicze właściwości marihuany: w łagodzeniu objawów jaskry, bólów związanych ze stwardnieniem rozsianym, znoszeniu złego samopoczucia podczas chemioterapii nowotworów i pobudzaniu apetytu u chorych na AIDS. Jednocześnie zawarte w marihuanie kanabinoidy (THC) mają też szereg działań szkodliwych (głównie uzależniających). Uzależnienie jest zwykle typu psychicznego, tolerancja rozwija się bardzo wolno. Pod wpływem wysokiej temperatury THC uwalnia się z części roślin i przedostając się do organizmu człowieka, zmienia jego świadomość: po wypaleniu porcji konopi człowiek staje się weselszy, poprawia mu się nastrój, pojawia się uczucie błogości, któremu niekiedy towarzyszą zaburzenia percepcji, a także (choć bardzo rzadko) halucynacje.

Marihuana stałą się popularna wśród chorych na SM w połowie lat 90 tych. Pacjenci jednak zaopatrują się w nią na „czarnym rynku”. Stwardnienie rozsiane prowadzi do stopniowego ograniczenia sprawności ruchowej. Chorobie towarzyszą też specyficzne bóle, które trudno złagodzić za pomocą konwencjonalnych środków. Do tego dochodzi spastyczność mięśni. Marihuana skutecznie łagodzi te objawy. Dlatego część lekarzy, oczywiście nieoficjalnie, poleca chorym stosowanie marihuany. Popularne zioło nie jest wprawdzie tak silne jak morfina, ale ma tę zaletę, że nie powoduje nudności, nie upośledza układu oddechowego i nie wywołuje nietolerancji. Dzięki temu marihuana skutecznie sprawdza się również w łagodzeniu skutków ubocznych chemioterapii. Badania nad marihuaną wykazały również, że narkotyk obniża ciśnienie w gałce ocznej, a zbyt wysoki jego poziom bardzo często powoduje jaskrę, która prowadzi do ślepoty.

Cały czas trwają badania nad medycznym zastosowaniem konopii indyjskich. Według badań, opublikowanych w Cancer Research, zawarte w marihuanie kanabinoidy (THC) mogą pomóc w leczeniu glejaka wielopostaciowego (niezwykle groźnego guza mózgu). Wstrzyknięte do guza aktywne składniki marihuany hamowały proces angiogenezy (wytwarzania naczyń krwionośnych), przez co doprowadzały do zagłodzenia guza. Naukowcy z londyńskiego instytutu neurologii twierdzą, że narkotyk opóźnia rozwój chorób Alzheimera i Parkinsona. Marihuana chroni przed zużyciem połączenia nerwowe: potrafi regulować częstotliwość, z jaką przepływają przez nie impulsy. Środki na bazie THC próbuje się także wykorzystywać w leczeniu chorych na AIDS, cierpiących na tzw. syndrom krytycznej utraty wagi. Marihuana poprawia apetyt u chorych, dzięki czemu poprawiał się ogólny stan zdrowia pacjentów, a więc i zwiększała długość życia. Poza tym obniża poziom cukru we krwi, co jest użyteczne przy cukrzycy.

marihuanaSą choroby, przy których ludzie świadomie sięgają po marihuanę, dzięki czemu są w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego legalizacja narkotyków miękkich ma swój sens. Znacznie lepsze dla zdrowia pacjentów byłoby zażywanie marihuany legalnie pod nadzorem medycznym. Nieroztropne stosowanie marihuany może prowadzić do groźnych następstw. Dym z palonych konopi jest rakotwórczy, u osób ze skłonnościami do chorób kardiologicznych może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Palenie trawki zwiększa także ryzyko wystąpienia schizofrenii. Sięgając po zioło trzeba pamiętać o tym, że wszystko stosowane w nadmiarze szkodzi.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Zdrowa marihuana?

  1. Miałem wypadek samochodowy, półtorej miesiąca w śpiączce,krwiaka mózgu,złamany obojczyk. Lekarze nie dawali mi szans że się wybudzę,wybudziłem się. Wróciłem do polski rechabilitacja do tych strasznych realiów, tu niepełnosprawni nie mają żadnych praw nawet do godnego życia, pierwsze co mnie zaszokowało:dostałem zapomogę rodzinną 115zł=2005r. Spoko potem 2006r. dostałem rentę czszterysta coś zł.. Rehabilitacja, szkoła,dostałem wpierdziel od policjantów z pierwszą grupą inwalidzką, bo piłem piwko na shelu, zostałem oskarżony o pobicie czterech policjantów,cztery na dwa w zawieszeniu. Nie mogę podjąć pracy bo mam wyrok, klepie bidę . Spoko przy dojściu do siebie pomogła mi MEDYCZNA MARIHUANA nikt mi w to nie wierzy, ale tak jestem o krok żeby wyjść z niepełnosprawności ;p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s