Symulator czarnej dziury z kranu

Zjawisko czarnej dziury jest fascynujące i jednocześnie tajemnicze. Teraz można zaobserwować jej symulacje na własne oczy… odkręcając wodę z kranu. Po raz pierwszy naukowcy wykazali doświadczalnie, że ciecz płynąca z kranu zachowuje się jak odpowiednik czarnej dziury. Powstający w zlewie pierścień wody jest w rzeczywistości modelem „białej” dziury.

czarna dziura z kranuZrób sobie symulator czarnej dziury. Wystarczy okręcić wodę z kranu, a zaobserwujesz zjawisko „białej” dziury – przeciwieństwo czarnej dziury. Matematyczny opis obu zjawisk jest niemalże identyczny.

Spływającą z kranu wodą – tworzącą na płaskim dnie zlewu charakterystyczny krąg – rządzą podobne prawa co czarną dziurą, dla której czas płynie w odwróconym kierunku. „Wypukła” fala w kształcie okręgu, powstająca dokoła miejsca gdzie pada strumień wody, jest w istocie odpowiednikiem horyzontu zdarzeń w czarnej dziurze. Owo wybrzuszenie, zwane „odskokiem hydraulicznym” stanowi granicę pomiędzy obszarami, w których przepływ ośrodka znacząco różni się prędkościami. Fale pozostające na zewnątrz nie są w stanie przedostać się do wnętrza kręgu – są uwięzione poza obwodem tak samo, jak światło zamknięte jest wewnątrz horyzontu zdarzeń czarnej dziury.

To genialny eksperyment, ponieważ każdy może go wykonać w domu i zrozumieć zasadę działania czarnej dziury.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Symulator czarnej dziury z kranu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s