Nieśmiertelność – czy jest możliwa?

W oceanach na całym świecie znaleźć można meduzy, które zdaniem naukowców są nieśmiertelne. Jak to możliwe? Osobniki z gatunku Turritopsis Nutricula po osiągnięciu dojrzałości, potrafią powrócić do młodzieńczej postaci polipa. Ten skomplikowany proces nazywa się transdyferencjacją i może być powtarzany w nieskończoność, zapewniając meduzom nieśmiertelność biologiczną.

meduza turritopsis nutriculaOrganizmy rozwijają się przez serię etapów prowadzącą do pełnej dojrzałości płciowej. W kilku przypadkach odwrócenie rozwoju osobniczego jest możliwe. Na wszystkich stadiach rozwoju meduzy Turritopsis nutricula, zwanej hydromeduzą, mogą się transformować z powrotem do stadium hydropolipa, co pozwala im na uniknięcie śmierci i potencjalną nieśmiertelność. To jedyny znany przypadek tkankowca, który powrócił do stadium kolonialnego (hydropolip), młodego stadium morfologicznego, po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Osiągnięcie takiego stanu meduzy zawdzięczają procesowi transdyferencjacji, gdzie jeden typ komórek jest transformowany w inny typ. Niektóre zwierzęta mogą podlegać ograniczonemu procesowi transdyferencjacji oraz regeneracji organów, jak np. salamandra, której odrastają kończyny. Natomiast w przypadku meduzy Turritopsis nutricula transdyferencjacja może dotyczyć regeneracji całego organizmu. Badania tego niezwykłego gatunku wykazały, że wszystkie osobniki przechodzą przez ten proces. Niemożliwe jest więc określenie dokładnego wieku danego osobnika.

Bliższe badanie tego zjawiska może przynieść fascynujące i przełomowe odkrycia. Już teraz Turritopsis Nutricula znajduje się teraz w centrum zainteresowań biologów i genetyków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s