Incepcja i świadomy sen

Incepcja jest bez wątpienia hitem kinowym tego lata. Incepcja to fantastyczna uczta zarówno dla oczu, jak i dla umysłu. Nie bez powodu zbiera znakomite recenzje od krytyków i widzów z całego świata. To film o potędze ludzkiego umysłu zdolnego kreować świat równoległy. Akcja rozgrywa się wewnątrz snu, co sprawia że fil jest jeszcze bardziej intrygujący i wciągający. Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że brytyjski reżyser filmu przez dziesięć lat szlifował scenariusz. Christopher Nolan stworzył inteligentne dzieło z rozmachem, którego grzechem jest nie obejrzeć.

IncepcjaDominic Cobb – bohater Incepcji, jest specjalistą od kradzieży sekretów z cudzych marzeń sennych. W jego fachu, opierającym się na infiltracji śniących osób, dużą rolę odgrywają zdolności związane ze zjawiskiem tzw. snu świadomego. Tym razem czeka go zadanie wyjątkowe – wraz ze swym zespołem ma dokonać rzeczy niemożliwej: ma zaszczepić określoną myśl w śpiącym umyśle. Nie ma sensu rozpisywać się dużo o fabule, żeby nie zdradzić ważnych elementów historii. Skomplikowanie fabuły i ilość jej poziomów odpowiada złożoności ludzkiego umysłu. Mimo wszystko fabuła nie jest trudna do zrozumienia i podczas seansu widz nie czuje się zagubiony ani przytłoczony. Światem snu rządzą określone zasady, których złamanie lub nagięcie prowadzi do groźnych komplikacji dla wszystkich bohaterów. Jak dla mnie sama akcja, odbywająca się w świecie snu, była wystarczającym powodem, by wybrać się do kina.

Incepcja łączy w sobie wiele elementów, które sprawiają, że warto ten film zobaczyć – fantastyczne wizualizacje architektoniczne, epicka muzyka budująca napięcie, mnóstwo dobrej akcji, znakomita gra aktorska Leonardo DiCaprio oraz bardzo mocna obsada drugiego planu (Ellen Page, Marion Cottilard, Michael Caine, Tom Berenger). Zwłaszcza Tom Hardy jako Eames to prawdziwa perełka aktorstwa drugoplanowego. Podczas seansu nie ma czasu na nudę. Bez wątpienia jest to film tego roku. Nawet zakończenie filmu pozostawia nas w zadumie i skupieniu. Jeszcze po seansie zastanawiamy się, co się właściwie stało. Incepcja na długo wgryza się w naszą świadomość.

Najciekawszym tematem filmu jest oczywiście świadomy sen zw. Lucid Dream, w skrócie LD. Zjawisko to występuje w rzeczywistości, a pomysł na scenariusz filmu, Christopher Nolan wziął z własnych doświadczeń świadomego snu. Będąc w świadomym śnie, człowiek jest zdolny do zachowania przytomności umysłu i kontroli przebiegu samego snu. Może kreować otaczający go świat. Podczas snu można zrobić wszystko. Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Ale istnieje też wiele technik umożliwiających świadomy sen. Najprostsza z nich polega na pójściu do łóżka z intencją przeżycia świadomego snu. Każdy miewa sny, jednak nie każdy je zapamiętuje. Pamięć snów i zdawanie sobie sprawy z ich istnienia jest kluczowe do uzyskania świadomości we śnie.

Wejście w świadomy sen ma nieprzyjemny aspekt uczucia paraliżu sennego. Powoduje on, że gdy w śnie np. biegniemy, nie wykonujemy ruchów w rzeczywistości. Jeżeli zachowamy świadomość podczas zasypiania i dotrwamy wystarczająco długo, aby w niego wejść, możliwe są halucynacje.

Osoby doświadczające świadomych snów opowiadają o niezwykłej realności doznań, można więc pomylić świat snu z rzeczywistością. Jak dotąd nie odnotowano jednak przypadków chorób psychicznych, czy problemów zdrowotnych wywołanych świadomym snem. Zdaniem Deirdre Barrett, badaczki z Harvardu zajmującej się teorią marzeń sennych i hipnozą, Incepcja w wielu fragmentach odpowiada prawdziwej naturze snów.

Jeszcze innym doświadczeniem naszego umysły jest doświadczenie poza ciałem zw. out of body experience, w skrócie OOBE. Jest to wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające że doświadczyły OOBE twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały. Wśród ezoteryków najpowszechniej uważa się, że świadomy sen to wyłącznie wytwór podświadomości śniącego, natomiast OOBE to doświadczenie realnej, niefizycznej rzeczywistości. Podczas OOBE ciało astralne oddziela się od fizycznego. Naukowcy do dziś nie potrafią wyjaśnić tego zjawiska.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Incepcja i świadomy sen

 1. Akurat incepcja ma niewiele wspólnego ze świadomym śnieniem. Oczywiście, autorzy korzystali z tych idei, ale większość informacji z filmu można włożyć między bajki.

 2. Witam serdecznie.
  Jeśli ktokolwiek ma ochotę zapoznać się bliżej z tematyką OOBE/ LD, zapraszam serdecznie na forum http://forum.instytutnoble.pl/ oraz do Instytutu http://www.instytutnoble.pl
  W Instytucie zajmujemy się szeroko pojmowanym rozwojem. Nie jesteśmy związani z żadną religią, filozofią, partią polityczną lub praktyką duchową.
  Po prostu dzielimy się swoim doświadczeniem.
  Dzięki ludziom zgromadzonym na tym forum i informacjom tam zdobytym, udało mi się opuścić moje ciało w bardzo bezpieczny sposób i bez lęku :)
  Pozdrawiam Eos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s