Tajemnica życia po śmierci

Naukowcy od lat pracują nad rozwikłaniem tajemnicy wizji, których doświadczają ludzie w momencie śmierci. Wiele osób, które przeżyły śmierć kliniczną twierdzą, że doświadczają uczucia unoszenia się nad własnym ciałem oraz doznają uczucia błogiego spokoju lub obrazu bardzo jasnego światła. Eksperci z George Washington University uważają, że za niezwykłe doznania odpowiada nagły wzrost aktywności elektrycznej w mózgu.

Specjaliści przeprowadzili analizę fal mózgowych umierających pacjentów i na tej podstawie doszli do ciekawych wniosków. „Sądzimy, że doświadczenie śmierci może być spowodowane przez nagły wzrost energii elektrycznej uwalnianej przez mózg w momencie, kiedy zaczyna brakować w nim tlenu. Kiedy przepływ krwi się spowalnia i spada poziom tlenu, komórki mózgowe wzniecają jeden ostatni impuls elektryczny. Jego rozruch zaczyna się w jednej części mózgu i rozprzestrzenia się kaskadowo. Może w ten sposób odpowiadać za jaskrawe doznania umysłowe.” Tą tezę zdają się potwierdzać również badania przeprowadzone na osobach umierających na zawał serca oraz pacjentach w stadium terminalnym choroby nowotworowej. Wzmożony przepływ impulsów następował za każdym razem w tym samym momencie poprzedzającym zgon wszystkich pacjentów.

Naukowcy nie potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego większość osób ma te same doznania w chwili śmierci, ani niektórych relacji, w których ludzie precyzyjnie potrafią przytoczyć rozmowę lekarzy lub opisać pomieszczenie reanimacji, którego nigdy wcześniej nie widziały.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s