Inne Pieśni – Jacek Dukaj

„Inne pieśni” Jacka Dukaja to książka niezwykła. To pozycja, która znakomicie oddziałuje na wyobraźnię czytelnika. Jest tu wszystko – wciągająca akcja, ciekawe dialogi, interesujące postacie oraz wątki iście filozoficzne. Wszystko to dzieje się w świecie, który rządzi się własnymi prawami. W środku Afryki znajduje się Skrzywienie, formy całkowicie chaotyczne, zniekształcające rzeczywistość i wszelkie stworzenie. Najistotniejsza w tym świecie jest morfa, która narzuca swoją formę istotom słabszym, kształtując je na swoje podobieństwo. Ta sama zasada dotyczy ludzi – osoba „silniejsza” potrafi wpływać na morfę innych ludzi, kształtować ich według własnej woli. Skrzywienie w Afryce się rozrasta i zadaniem głównego bohatera, niegdyś wielkiego stratega, jest odbudowanie swojej dawnej siły (morfy) i wytoczenie wojny Skrzywieniu, które deformuje świat. Cała fabuła jest dużo bardziej złożona, niż to się wydaje na początku, ale wrażenia po lekturze „Innych pieśni” są bezcenne.

Inne PieśniKsiążka z pewnością nie jest dla każdego. Nie jest łatwa w odbiorze. Ci, którzy zetknęli się już z twórczością Dukaja, wiedzą o co chodzi. Jacek Dukaj prawie od nowa kreuje całą rzeczywistość, przez co część czytelników może się czuć zagubiona i skończy lekturę  na kilku pierwszych stronach. Warto jednak przebrnąć przez początek i wgłębić się ten niesamowity świat, pełen różnorodnych kolorów, kształtów i stworzeń. Samo Skrzywienie jest wykreowane po mistrzowsku i nie da się go jednoznacznie określić. Dzięki barwnym opisom, zawartym w powieści, sami w swojej wyobraźni kreujemy świat, opierając się na naszej fantazji.

„Inne pieśni” są powieścią fantastyczną, jednak nie jest to typowa fantastyka. Brak tu stworzeń typu krasnoludy, elfy itp. Mamy nowy świat, jednocześnie podobny do naszego oraz całkiem odmienny. Jak dla mnie jest to o wiele bardziej ciekawsza i wciągająca forma tego gatunku literatury. W pewnym sensie można znaleźć tu podobieństwo do „Solaris” Stanisława Lema. Jest to książka wymagająca, dla ludzi, którzy lubią wgłębić się w lekturę i delektować się wieloma szczegółami. „Inne Pieśni” biją na głowę prawie wszystko, co w życiu przeczytałam. Książka pokazała mi, że mam dużo większą wyobraźnię, niż zawsze sądziłam. Tak oddziaływać na umysł potrafi rzadko który autor.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s